Με το σύνθημα ” Ψάξε την ομορφιά σ΄ένα βιβλίο” οι μαθητές μας στην κυριολεξία ρούφηξαν την ευκαιρία για να ανακαλύψουν την ομορφιά στις σελίδες των βιβλίων της Βιβλιοθήκης μας. Για να είναι ακόμα πιο προσιτά στους μαθητές μας τα βιβλία που διαθέτουμε στη Σχολική μας βιβλιοθήκη, και να μπορούν ελεύθερα στο διάλειμμα να τα διαβάζουν, τοποθετήσαμε ένα ωραίο κασελάκι με βιβλία και ένα πανέμορφο παγκάκι δίπλα από την είσοδος της Βιβλιοθήκης μας. Έτσι από τώρα  και στο εξής οι μαθητές μας θα ανενόχλητοι και χωρίς τις τυπικές διαδικασίες του δανεισμού θα ανακαλύπτουν την ομορφιά της μάθησης . Η πρωτοβουλία ανήκει στην Διευθύντρια του σχολείου μας και  στόχο έχει να είναι ακόμα πιο προσιτή η επαφή των μαθητών μας με το βιβλίο.